Siostra Jesme Raphael


India, Kerala: Szokująca książka byłej indyjskiej zakonnicy

Thiruvananathapuram: „Księża gwałcili zakonnice, ale one też nie były święte” – książka siostry Jesme to dla wiernych Kościoła Katolickiego kolejna koszmarna wiadomość. Dr Jesme Raphael uczyła w St. Mary’s College w Thrissur w stanie Kerala podlegając pod the Congregation of Mother of Carmel czyli Zgromadzenie Matki Karmelu, CMC  (karmelitanki). Oryginalny tytuł książki wydanej w stanie Kerala w Indii to: „Amen – Oru Kanyasthreeyude Atmakatha‚. Wedle badań nad zakonicami w stanie Kerala ponad 25 procent z nich czuje się bardzo nieszczęśliwymi w swej roli. Zgromadzenie do którego należała siostra Jesme znane jest w Indii z tego, że przez ostatnich 30 lat wysłało na przymusowe leczenie psychiatryczne kilkadziesiąt sióstr, które skarżyły się publicznie na przemoc i molestowanie seksualne oraz gwałty w Zakonie. W zgromadzeniach katolickich w Kerala badane są przez policję liczne zabójstwa pomiędzy mniszkami i mnichami.

Siostra dr Jesme Raphael z Kerali, urodzona jako C. Meamy Raphael, publikuje wspomnienia z za murów zakonu katolickiego. W swojej autobiografii pt. „Amen – autobiografia zakonnicy” była siostra z indyjskiej Kerali oskarża przełożonych katolickiego zakonu CMC, do którego należała przez około 30 lat. Zarzuca im m.in. to, że przyzwalali na gwałty oraz inne akty przemocy seksualnej księży wobec zakonnic oraz stosunki seksualne między siostrami zakonnymi. Siostra Jesme Raphael pisz etakże o korupcji, nepotyzmie, dyskryminacji, okradaniu wiernych i wielu innych negatywnych zjawiskach w Kościele.

Siostra dr Jesme Raphael z CMC mówi:
„Chciałam opisać swoją traumę. A społeczeństwo ma prawo wiedzieć, co tam się działo” – argumentuje autorka książki, była siostra Jesme. Książka natychmiast wywołała skandal w Indiach, jednak na razie Kościół Katolicki oficjanie nie ustosunkował się do publikacji. Jednak jego negatywna recenzja może spodować jeszcze większy popyt na książkę, która choć napisana w języku Malayam, już stała się bestsellerem.

Zakonnica, która spędziła 33 lata w zgromadzeniu sióstr Matki Karmelu w Kerali – stanie w południowo-zachodnich Indiach – w wydanej w miesiącu lutym 2009 autobiografii opisuje zakazane praktyki seksualne, szykany i znęcanie się, których doznała lub była świadkiem w czasie pobytu w klasztorze. Książka nosi tytuł „Dedykowane Jezusowi, Amen, Autobiografia Zakonnicy”. Indie po aferach w Irlandii, USA, Kanadzie, Australii, Austrii i innych krajach wysuwają się na czoło w stawce ujawniania pedofilskich i seksualnych afer katolickiego kleru i stanu duchownego.

Autorka – dr Jesme Raphael – obecnie kobieta 50-letnia, opuściła zgromadzenie w sierpniu 2008 roku po 33 latach. W autobiografii opisuje jak po wstąpieniu do zgromadzenia odkryła, że księża zmuszają nowicjuszki do stosunków seksualnych oraz że same zakonnice wchodzą w zakazane stosunki lesbijsko homoseksualne – bezpieczniejsze, bo nie grożące poczęciem.

Ksiądz Paul Thelakat, rzecznik prasowy Syro-Malabarskiego Kościoła zdyskredytował książkę byłej zakonnicy jako „trywialną” oraz „aberracyjną”. Jednak istnieje obawa, że autobiografia może znacząco podważyć i tak już nadszarpnięty wizerunek Kościoła Rzymsko-katolickiego, a u katolików wywołać jeszcze większą niechęć do życia zakonnego w klasztorach. Siostra Jesme ma nadzieję, że jej praca ‚rzuci nowe światło na tajemnicze i niezrozumiałe życie katolickich klasztorów pogrążonych w mrokach ciemności’.

Kościół katolicki w indyjskiej Kerali, gdzie chrześcijaństwo pojawić się miało dzięki misji świętego Tomasza Apostoła już w I wieku e.ch., przeżywa w ciągu ostatnich kilku miesięcy ciężkie chwile. W lutym 2009 policja aresztowała dwóch księży i zakonnicę w związku z morderstwem, do jakiego doszło na innej zakonnicy 17 lat temu. Z kolei w październiku ubiegłego roku papież Benedykt XVI suspendował biskupa Kerali Johna Thattumkala po kontrowersji związanej z dokonaniem przez niego adopcji dorosłej kobiety, wedle świadków w celu pożycia seksualnego. Kilka zakonnych nowicjuszek popełniło także samobójstwa z powodu dokonanych na nich gwałtów przez siostry przełożone lub starsze siostry w zakonie.

Książka wzbudziła zainteresowanie Centralnego Biura Dochodzeniowego (Śledczego, CBI) w Indii oraz w stanie Kerala, które prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa siostry Abhaya przez dwóch księży (Fr. Thomas Kottoor, Fr. Jose Puthrukayil) i zakonnicę (Sr. Sephy) z Bractwa Św. Piusa X w Kottayam w Indii. Jest także materiałem do postępowania przed Komisją Sprawiedliwości parlamentu Republiki Indii, która podjęła się zadania szczegółowego zbadania życia kobiet w katolickich klasztorach na terenie Indii.

Siostra dr Jesme Raphael, ciągle czuje się katolicką zakonnicą, chodzi codziennie na msze do katolickiego Kościoła i nie planuje małżeństwa. Po opuszczeniu zboczonego zgromadzenia katolickiego CMC mieszka wynajętym mieszkaniu  Kozhikode.

Na podstawie m.in. The Indian Express, India Daily i lokalnej prasy w Kerala.

Komentarzy 7

 1. Wszystkie katolickie zakonnice to suki. Moja siostra Marta była w internacie i szkole u zakonnic katolickich. Uczona lizania katolickich cip zakonych sióstr. Do dziś ma traumę po sukach lesbijskich z Wrocławia. Same Magdalenki w tych klasztorach, lesby skryte za murami. Prozaiczna to prawda o tej degeneracji i zboczeniu seksualnym jakim jest bycie ZAKONNICĄ.

  • Katolickie zakonnice to albo lesbijki albo pedofilki albo zboczenice biseksualne. Z Polski to się powinno wyganiać raz na zawsze.

 2. Chrześcijaństwo jest złem, które zmienia uduchowione kultury w wynaturzenia pełne zła, zboczenia, bólu i cierpienia. Tak było i jest w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Azji, Australii, wszędzie gdzie to zło dotarło.

 3. ciekawe dlaczego ta siostra siedziala w tym zgromadzeniu az 33 lata jesli takie rzeczy sie tam dzialy?
  ja znam osobiscie wiele siostr i nie spotkalam nic podobnego o czym sie tu pisze.

  • Bo zbierała materiał do napisania książki.A,że przy okazji nie reagowała to takie katolickie nie mówić źle o księżach i zakonnicach.

 4. Co tu dużo mówić… pedofilstwo się szerzy jak nic w dwie strony… księża dymią zakonnice…a zakonnice gwałcą się wzajemnie…

 5. Jaka suka z tej zakonnicy, straszne!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: